5 products

Creatine Monohydrate cherry cola-123nutrition
Creatine Monohydrate forest fruits-123nutrition
Out Angled
Creatine Monohydrate 250g
£14.99 £0.30 / 5g
Creatine Monohydrate Shots-123nutrition
Creatine Monohydrate Shots-123nutrition
Medi-Evil Nutrition
Creatine Monohydrate Shots 400g
£21.99 £0.27 / 5g
123 Nutrition Essentials Direct Creatine Monohydrate 1kg supplement
Creatine Monohydrate-123nutrition
123nutrition
Essentials Creatine Monohydrate 1kg
£49.99 £49.99 / kg
Creatine Monohydrate Pack-123nutrition
Creatine Monohydrate Pack-123nutrition
Out Angled
Creatine Monohydrate 250g Plus Shaker
£15.99 £26.98£0.32 / 5g
-41%

Creatine Monohydrate

Supercharge your strength, power, and high-intensity performance with our Creatine Monohydrate collection at 123nutrition. Ideal for bodybuilders, sprinters, and field athletes, creatine is one of the most researched supplements in sports nutrition—proven to increase muscle cell hydration and explosive power output. We offer ultra-pure Micronised Creatine Monohydrate for maximum solubility and easy digestion, available in flexible 250g, 500g, and 1kg tubs (delivering up to 200 servings), as well as convenient capsules for on-the-go dosing. Choose from Unflavoured powder to easily mix into your post-workout protein shake or juice, or try refreshing fruit options like Blue Raspberry and Fruit Punch. Every serving delivers a optimal 3g–5g dose with zero calories, zero sugar, and no artificial fillers. Our creatine range is 100% vegan-friendly, gluten-free, and allergen-free.

Enjoy fast UK delivery (free on orders over £50) and simple 30-day returns. Unsure how to load or take creatine? Read our Creatine - The Most Researched Supplement.

Frequently Asked Questions

Q: Do I need to do a loading phase with Creatine Monohydrate?

A: A loading phase (20g per day split into 4 doses for 5–7 days) saturates your muscles faster, but taking a steady 3g–5g daily dose will achieve the exact same muscle saturation levels over 3–4 weeks.

Q: Should I take creatine before or after my workout?

A: Consistency matters most! However, taking it post-workout alongside a carbohydrate or protein shake can slightly enhance absorption and replenishment.